Co to jest zawał serca? Jakie są objawy?

Zawał serca (inaczej nazywany: zawał mięśnia sercowego, zawał miokardu) to pojawiające się w organizmie nagłe zaburzenie krążenia, które w dalszym etapie powoduje niedokrwienie (brak wystarczającego natlenienia) fragmentu serca. Jest to stan nagły i niosący za sobą duże ryzyko, sytuacja taka wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Zawał serca zwykle powoduje zamknięcie jednej z tętnic wieńcowych. Tętnice te odpowiedzialne są za dostarczanie krwi do serca. Wynikiem jest śmierć części komórek serca, co przyczynia się do poważnych powikłań i uszkodzeń mięśnia sercowego.

Objawy zawału mięśnia sercowego są różne i osobniczo zmienne. Najczęściej zgłaszane przez pacjentów objawy to silne i nagłe uczucie bólu w klatce piersiowej, duszność, osłabienie, uczucie nudności, zawroty głowy i nadmierne pocenie się.

Jeśli podejrzewasz u siebie zawał mięśnia sercowego nie czekaj! Natychmiast wezwij pogotowie!

Leczenie zawału mięśnia sercowego jest zależne od rozległości konkretnego przypadku. Najczęściej polega na przywróceniu przepływu krwi do mięśnia sercowego za pomocą leków,  czasami wykorzystywane są zabiegi interwencyjne takie jak angioplastyka, w niektórych przypadkach niezbędna jest operacja serca. Po zawale mięśnia sercowego niezbędne jest kontynuowanie opieki lekarskiej oraz wdrożenie odpowiedniego stylu życia celem niedopuszczenia do kolejnych zawałów.

Zostaw komentarz